
1. Методама сточарске производње утврђује се избор врста и раса животиња, начин узгоја, исхрана и здравствена заштита као и поступак са животињама које се набављају са других фарми.
2. Животиње и њихови производи морају бити обележени у свим фазама органске производње.
3. При избору раса предност имају домаће расе. Узгој животиња заснива се на физиолошким и еколошким потребама животиња, а број животиња је у корелацији са условима, посебно са могућношћу производње сточне хране, али и са начином поступања, као и са испашом.
4. Основу репродукције чини природни прираст и вештачко осемењивање.
5. У органској производњи није дозвољено сечење репова, крила, зуба и дебикирање (скраћивање кљунова у живинарству/коке носиље) .
6. Органске методе у сточарству предвиђају услове и начин држања животиња, врсту и квалитет објеката, слободу кретања животиња и узгој у оптималној густини.
7. Животиње се хране органско произведеном храном, а дата је и листа дозвољених хранива.
8. У здравственој заштити животиња највећа пажња поклања се превенцији, што укључује и све мере хигијене.
9. При употреби лекова води се евиденција, а период забране коришћења производа после употребе лекова је два пута дужи од периода у конвенционалној производњи.
10. Законом и подзаконским актима дефинишу се сви сегменти и у посебним одредбама дате су специфичности (пчеларство, рибарство и гајење других водених животињских врста).
11. У преради органских сировина полази се од примене свих санитарних и органских метода прераде.
12. У преради су дозвољени механички, физички,биоферментациони поступци и комбинација ових поступака.